HAFİF ÇELİK YAPI ÇÖZÜMLERİ

Hafif Çelik Yapı Sanata Dönüşüyor

Çok katlı bir yapının çok kısa bir zamanda tamamlandığı günler artık hayal değil. Çok katlı hafif çelik yapılar ile gözünüz yükseklerde olsun.

Çevrenizde hafif çelik apartmanlar görmeye hazır olun… Maksimum dört kata kadar yapımı mümkün olan hafif çelik binalar artık kullanılan yeni teknoloji ve tasarımlar sayesinde sekiz kata kadar çıkabiliyor. Bu teknoloji sadece konutlar için değil, okul yapıları, öğrenci yurtları, askeri yapılar, sağlık yapıları vb. gibi birçok kamu binaları için de ideal şartları sağlıyor

Tüm hafif çelik prefabrik yapılar içerisinde sağlamlık ve estetiğin doruğa ulaştığı bu sistem, hızlı ve efektif yatırım geri dönüş süresiyle de diğerlerinden ayrılıyor. Sadece showroom, ofis ve lüks villalar gibi estetiğin ön planda olduğu projeler için değil olağan üstü hal durumları ve kentsel dönüşüm projeleri gibi zamanın kritik önem arz ettiği hallerde de hızlı kurulumu mümkün kılan tasarımı sayesinde ihtiyaç duyulan binalara çok kısa bir sürede kavuşulabiliyor.

Bu yeni teknoloji ile üretilen yapı elementleri %90 geri dönüşümlü olan çelik malzemesi ile yapılıyor. Bu binalar, doğası gereği çevre dostu ve sürdürülebilir mimarlık ürünüdür.

Hafif Çelik Nedir?

Hekim robot teknolojisiyle üretilen galvanizli çelik profillerinin cıvatalı ve bulonlu bağlantılarla birleştirilerek kurulan yapı sistemidir. Sistemin tamamında hafif çelik malzeme kullanılarak çok katlı üretim yapılabilir.

Geniş açıklıklara imkân veren 1 – 4 mm arasındaki sac kalınlığında, 60 – 400 mm profil genişliğinde U, C ve Sigma ++ profillerden oluşan taşıyıcı sistemdir.

Hafif Çelik Projelendirme

Steelin Project departmanımız sayesinde sadece Türk Standartları ve Yönetmeliklerine göre değil; BSI, EUROCODE, AISI standartlarına uygun projelendirme ve imalat yapılmaktadır. Yapıya ait tüm taşıyıcı profillerde (makas üst başlık, alt başlık, ara kayıtlar, kolonlar, kirişler, aşıklar vb.) etkin kesit hesabı dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır. Makas profillerimiz özel dizayn edilmiş tarafımızdan kesit patenti alınmış profillerdir.

Hafif Çelik Duvar Sistemi

Taşıyıcı sistemi galvanizli çelik profil olan duvar panellerinin yüzeyleri şantiye sahasında A1 sınıfı yanmaz 10 mm veya 8 mm Fibercement levhası ile kaplanır.

Hafif Çelik Çatı Sistemi

Taşıyıcı sistemi galvanizli çelik profil olan çatı konstrüksiyonu, bitüm esaslı kaplama (Shingle) ile kaplanır.

Hafif Çelik Çatı Kaplama Opsiyonları

Boyalı galvanize trapez sac, Sandviç çatı paneli, Bitüm ve metal esaslı kaplama (Ondulin), Metal esaslı kaplama (Metal Kiremit)

Hafif Çelik Yapı Yalıtım

Duvar panel karkaslarında taşyünü ve duvar tipi camyünü yalıtım kullanılır. Çatıda şilte camyünü, taşyünü yalıtım veya sandviç çatı paneli kullanılır.

AVANTAJLAR

Depreme Karşı Dayanıklı

Hafif çelik yapılar, deprem bölgesi olan ülkemizde, depreme karşı gösterdiği yüksek direnç ile en iyi çözümü sunmaktadır. Hafif çelik binaların beton binalardan 5 kat daha hafif olması, depremin sarsıntısını maksimum düzeyde absorbe etmesini sağlar.
Hafif Çelik yapılar kısa sürede minimum maliyet ile onarılabilirler.

%90 Geri Dönüştürülebilir

Çelik en sürdürülebilir inşaat malzemesidir. Tekrar tekrar geri dönüştürülebilir özelliği ile avantaj sağlarken, gücünden ve dayanıklılığından bir şey kaybetmez.

Rekabetçi Fiyat

Çelik, yüksek kalitede makul fiyat ve kısa sürede kurulum ile hem bütçenize hem de zamanınıza yarar sağlar.

Hızlı ve Kolay Kurulum

Hafif Çelik Yapılar yüksek üretim ve kurulum hızı ile zamandan tasarruf sağlar. Kurulum sürecinin iklim koşullarından bağımsız olarak yürütülebiliyor olması da önemli avantajlarından bir tanesidir.

Esnek Mimari Tasarım

Hafif çelik yapılar, esnek tasarım kriterlerine imkân vermesi sayesinde maksimum konfor koşulları sunuyor.

Yıldırım Riski Taşımaz

Hafif Çelik Yapılar, diğer yapılar gibi yıldırım tehlikesi taşımaz. Onlarca çelik taşıyıcı çatıdan zemine kadar indiğinden, çatıya düşen yıldırım onlarca koldan toprağa verilir, yangın ve patlamalar oluşmaz.

Daha Az Atık

Hafif çelik yapı sistemi ortaya çıkan hurda ve atıkları en aza indirir.